Call Us: +38761838832
Email:
info@turskijezik.com
TURSKA KUHINJA
TURSKA KUHINJA
Turska je rijetka zemlja koja posjeduje sve. Okružena je toplim morem, nadarena blagom klimom, ima svoje planine, jezera, bogatu historiju i silne osvajače. Mnogi su prelazili preko njene teritorije i ostavljajući pomalo od svog kulinarskog naslijeđa ispredali gastro bajku.
Zahtjevno je dostojno dočarati značaj turske kuhinje na moderan svijet. Raznolikost sastojaka i aroma, bogata tradicija i kultura istinskog uživanja u hrani samo su neke njezine značajke.
Turska kuhinja je, u stvari, naslijeđe moćnog Otomanskog carstva, a predstavlja spoj kuhinje centralne Azije, Bliskog istoka i Mediterana. Osvajanjem u prošlosti, a dobrim dijelom i raseljavanjem Turaka, njihova se kuhinja proširila Europom te čak integrirala u pojedine kuhinje, osobito kuhinju Balkana. I u Hrvatskoj se pripremaju i jedu jela porijeklom iz Turske, a mnoga su i postala sastavni dio nacionalne kuhinje. Ilustracije radi, popularna sarma korijene vuče upravo iz turske kuhinje.
Baklava je apsolutni hit turskih slastica. Postoje brojne varijacije na temu, a tradicionalno se priprema s punjenjem od pistacija čiji je okus nenadmašan. U raznim dijelovima Turske za pripremu se koriste i orasi, bademi ili, pak, lješnjaci, a bez obzira koji orašasti plod nađe put u ovu slasticu od tankih kora, punjenja i meda ili sirupa, baklava je uvijek bogata i sočna te omiljena među svim generacijama.
Dolme zauzimaju cijenjeno mjesto u turskoj kuhinji, a riječ je o povrću punjenom ili mesom ili smjesom riže i začina. Sadržajem se pune brojne vrste povrća poput zelenih paprika, patlidžana, paradajza, tikvica. Mesne dolme se obično jedu tople, kao glavno jelo i uz njih se servira jogurt sa češnjakom ili drugim začinima poput origana. Vegetarijanske dolme se, pak, prže u maslinovom ulju i služe na sobnoj temperaturi.
Raznolike kofte svih veličina imaju svoju posebnu priču. Riječ je o ekvivalentu mesnim okruglicama, kod nas poznate kao ćufte. U najjednostavnijem obliku, mljeveno meso (obično govedina ili janjetina) miješa se s raznim začinima i lukom i ručno oblikuje te zatim priprema na grillu, prži, kuha ili peče. Vjeruje se da samo u Turskoj postoji gotovo 300 vrsta kofti, a neke od zanimljivijih uključuju tzv. Izmir kofte gdje se mesne okruglice prvo pripremaju na grilu, a zatim kuhaju u umaku s zelenim paprikama, paradajzom, raznim začinima i kriškama krumpira ili tzv. Hamsi kofte karakteristične za obalu Crnog mora i pripremljene od smjese nasjeckanih inćuna, začina, kruha i češnjaka koja se oblikuje u plosnate, ovalne okruglice i valja u kukuruzno brašno te prži na vrućem ulju.
Ono što turiste najviše oduševi kada posjete ovu beskrajnu zemlju jeste upravo njihova kuhinja, koja je prilagođena svim ukusima.